Ombudsman za djecu Republike Srpske, poslao je preporuku Fondu zdravstvenog osiguranja RS, da za svu djecu omoguće besplatno zdravstveno osigurnje.
U preporuci se navodi da u skladu sa svojim ovlaštenjima i nadležnošću, pronađu rješenje i uspostave efikasan mehanizam, koji će djeci omogućiti automatski prelazak na osnov osiguranja po godinama života, ukoliko dođe do gubitka osnova za njihovo obavezno zdravstveno osiguranje preko roditelja.
-Zakonom je propisano da djeca do 18 godina, imaju mogućnost zdravstvenog osiguranja po dva osnova, kao lice koje je osigurano preko roditelja do navršene 18.godine, odnosno do završetka redovnog obrazovanja, a najkasnije do 26.godine. Drugi osnov su godine života, tj. do navršene 18.godine, školska djeca i studenti do kraja školovanja, a najkasnije do 26.godine – navodi se u preporuci.
-Dododaju da su do došli do saznanja da je u trenutoj praksi, navedenim zakonskim odredbama, djeci onemogućeno pravo na liječenje, ako njihovim roditeljima poslodavac nije uplatio doprinose, pa čak i kada su u pitanju djeca oboljela od najtežih bolesti.
– U ovom situacijama su roditelji, bez svoje greške, ostavljeni i prepušteni sami sebi. U praksi se dešava da su roditelji prinuđeni da daju otkaz, da bi im djeca imala zdravstveno osiguranje – navodi se, između ostalog, u preporuci.
Dodaju da je pravo na zdravstvenu zaštitu jedno od osnovnih prava djeteta definisano UN konvencijom o pravima djeteta.
-Konvencija je veoma jasno utvrdila obavezu za države članice koja glasi: „Države članice priznaju pravo djeteta na najviši nivo zdravstvene zaštite i nastojaće da nijednom djetetu ne bude uskraćeno to pravo“. Ombudsman za djecu RS ima jasan stav da je neprihvatljivo postojeće stanje i predstavlja povredu prava djeteta na zdravstvenu zaštitu – navodi se u preporuci.
Vlada Republike Srpske ukinula je 18. maja vanrednu situaciju i tako je prestala da važi i odluka da svi stanovnici Republike Srpske imaju besplatno zdravstveno osiguranje. S obzirom da je ta odluka važila prethodne tri godine, dok je trajala epidemija korona virusa, mnogi građani nisu znali da im poslodavci ne uplaćuju doprinose. Tako su bez osiguranja ostala i djeca, čijim roditeljima poslodavci ne uplaćuju doprinose, ali i zaposlene trudnice i pacijenti oboljeli od malignih bolesti, kojima, takođe, poslodavac ne uplaćuje doprinose za zdravstveno osiguranje.
U Fondu zdravstvenog osiguranja RS ranije su naglašavali, da proglašenjem kraja virusa korona i vanredne situacije, više nema osnova da finansiraju zdravstveno osiguranje za neosigurane građane.
-Konstantno smo ukazivali na to da, vanredna situacija ne znači da poslodavci ne moraju da uplaćuju doprinose za zdravstveno osiguranje. Pozivamo i poslodavce da poštuju zakon i uplaćuju doprinose za zdravstveno osiguranje, kako bi osiguranici, koji su prijavljeni na osiguranje, mogli nesmetano da koriste svoja prava. Naime, prema Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju, uslov na korištenje prava na zdravstvenu zaštitu, na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja,jeste redovna uplata doprinosa, bez izuzetaka – objasnili su ranije u FZO RS.