Moje dijete

U prostorijama ZU Medico-S, članice Pronatal grupacije, juče je održan hibridni stručni skup pod nazivom Savremeni pristupi u dijagnostici i liječenju neplodnosti – medicinski, hormonski i psihološki aspekti“.

 

 

Edukacija je održana uživo u Banjaluci i paralelno putem online platforme, omogućivši učešće ljekarima iz cijelog regiona. Putem online platforme, pored stručnjaka iz Banjaluke na skupu su učestvovali i predstvanici klinika za IVF iz Beograda, Zagreba i Rijeke.

Učešće je uzelo više od 40 ginekologa uživo, dok je putem webinara edukaciju pratilo preko 50 stručnjaka iz regiona, potvrđujući značaj ovakvih multidisciplinarnih događaja.

Akreditovana od strane Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, edukacija se bodovala u svrhu obnove licence, a organizovana je u saradnji sa partnerima Merck odnosno Glosarij CD iz Sarajeva i Vemax Pharma iz Banja Luke.

Stručnjaci iz četiri IVF centra Pronatal grupacije podijelili su najnovije uvide u oblasti asistirane reprodukcije.

Prof. dr Sanja Sibinčić, ispred Pronatal Beograd, govorila je o ranoj dijagnostici steriliteta i savremenim protokolima liječenja, dok je Dr Igor Maričić, iz IVF klinika Zagreb, predstavio pristup liječenju pacijentkinja sa sindromom policističnih jajnika (PCOS).

Prof. dr Tea Štimac, iz MIA poliklinika Rijeka,  izložila je podatke o ishodima trudnoća nakon postupaka medicinski pomognute oplodnje.

Mr Sanja Lukač, klinički psiholog u Klinici Medico-S Banjaluka, istakla je značaj psihološke podrške tokom procesa stimulacije i aspiracije.

 „Na osnovu istraživanja provedenog na više od 100 pacijentkinja, uočeno je da se žene znatno rjeđe plaše hormona i injekcija, a mnogo češće osjećaju blagu anksioznost uoči samog ishoda postupka. Faza aspiracije jajnih ćelija često predstavlja kulminaciju emotivne napetosti – spoj straha od neizvjesnosti, fizičkog bola i same prirode invazivnije intervencije.“ – istakla je Lukačeva.

Ovaj hibridni skup još jednom je potvrdio značaj regionalne saradnje među centrima unutar Pronatal grupacije, te važnost sveobuhvatnog, individualizovanog pristupa u liječenju neplodnosti.