Trudnice i porodilje, koje su samostalne preduzetnice, iako nemaju platu, imaju pravo na naknadu za vrijeme trudničkog bolovanja i porodiljskog odsustva, jer ostvaruju dohodak i plaćaju paušalni porez i doprinose.
Visina naknade obračunava se na osnovu prosečne bruto plate u Republici Srpskoj, koja je objavljena od strane Zavoda za statistiku RS.
Ružica Borćeta vlasnica Knjigovodstvenog biroa “VERTIGO” naglasila je da naknada ne zavisi od ostvarenih primanja, već isključivo od osnovice na koju su plaćeni doprinosi.
–To znači da se prosjek plate obračunava na osnovu visine doprinosa koju je žena plaćala, a koji će iznos dobijati, to će najlakše da joj izračuna njen računovođa – istakla je Broćeta.
Otvaranje trudničkog bolovanja
-Nadležni ljekar otvara trudničko bolovanje i izdaje doznake. Podnošenje zahtjeva Fondu zdravstvenog osiguranja treba da se uradi u roku od 3 mjeseca od isteka poslednjeg dana kalendarskog mjeseca u kojem je radnik bio spriječen za rad. Inače se gubi parvo na refundaciju. Uz zahtjev, potrebno je dostaviti kopiju rješenja o registraciji preduzetničke djelatnosti, dokaz o plaćenim doprinosima, medicinsku dokumentaciju (izvještaj doktora o potrebi bolovanja) i popunjeni obrazac za refundaciju (dobija se u FZO RS ili preuzima sa njihovog sajta) – objasnila je Broćeta
Fond zdravstvenog osiguranja obračunava naknadu proporcionalno iznosu na koji su plaćeni doprinosi. Pošto preduzetnice plaćaju doprinose na osnovu prosečne bruto plate u RS, naknada će biti obračunata na taj osnov.
–Fond refundira sredstva na račun preduzetnice u skladu s obračunatim iznosom, sve dok traje trudničko bolovanje. Ako preduzetnica neredovno uplaćuje doprinose, može doći do problema sa refundacijom – dodala je Broćeta.
U Republici Srpskoj, samostalne preduzetnice mogu ostvariti pravo na porodiljsku naknadu putem Fonda za dječiju zaštitu RS. Nedavno su usvojene izmjene Zakona o radu koje regulišu obračun naknada za porodiljsko odsustvo.
Trajanje porodiljskog bolovanja – 12 mjeseci za prvo i drugo dijete, a 18 mjeseci za treće i svako naredno dijete.
Potrebna je dokumentacija uključuje izvod iz matične knjige rođenih za dijete, rješenje o registraciji djelatnosti, dokaz o uplaćenim doprinosima za prethodnih 6 mjeseci i ispravno popunjen obrazac zahtjeva.
-Zahtjev za priznavanje se podnosi u roku od 6 mjeseci od dana počinjanja korištenja porodiljskog odsustva. Prvi mjesec troškove snosi poslodavac, a ostali mjeseci se refundiraju, kako za bolovanje, tako i za refundaciju porodiljskog (pa se 11 meseci refundira porodiljsko, odnosno 17 ) – objasnila je Broćeta.