Porodilje koje žive u Republici Srpskoj, a rade u Federaciji, i obrnuto, ne mogu da ostvare platu tokom porodiljskog odsustva.
U Republici Srpskoj osnova za primanje porodiljske naknade je sjedište poslodavca, a u Federaciji Bosne i Hercegovine prebivalište porodilje, zbog čega nastaje ovaj problem u isplati plata, odnosno refundiranja poslodavcu.
Ombudsmani BiH uputili su inicijativu da se ovo pitanje uskladi, ali nije došlo do realizacije, zbog čega status ovih porodilja zavisi od dobre volje poslodavca.
-Problem porodiljskih naknada u zavisnosti o različitom mjestu prebivališta u odnosu na mjesto zaposlenja, samo je dio problema vezanih za ostvarivanje porodiljskih prava u Bosni i Hercegovini. Problem su i ozbiljne neujednačenosti i propisi koji su u Federaciji
BiH vezani za kantonalne nivoe odlučivanja. Zbog toga je Westminster fondacija za demokratiju (WFD), uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, pokrenula kampanju „Za svako novo srce“ s ciljem izjednačavanja i harmonizacije pravnih propisa. Inicijativa se,
između ostalog, bazira na podršci deset kantonalnih zastupnica iz cijele FBiH koje će kroz zajednički rad sa Westminister fondacijom ukazati na aktuelne prakse i nejednakosti te ponuditi smjernice za rješavanje problema, koje bi, doprinijele da prava djece i njihovih roditelja zaista budu prioritet – navodi se u saopštenju Westminster fondacija za demokratiju (WFD).
Ombudsmani ukazuju na to da se ostvarivanje pitanja prava na porodiljsko odsustvo, odnosno prava na naknadu u istom periodu, mora razmatrati kako s aspekta zaštite prava i nediskriminacije majki, tako i s aspekta zaštite prava djeteta, naglašavajući kako se onemogućavanjem korištenja prava po ovom osnovu direktno krši princip najboljeg interesa djeteta.
-Znamo na osnovu žalbi koje primamo koliko je problema kada su u pitanju različiti kantoni, odnosno entiteti, ako je prebivalište majke u Republici Srpskoj, a radi na području Federacije. Kako smo institucija na državnom nivou, poznati su nam svi problemi sa kojima se susreću porodilje. I naravno da se to reflektuje i na djecu – navodi Aleksandra Marin-Diklić, šefica Odjela za praćenje prava djece i pomoćnica
ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine.
-Nadležni postupaju u skladu sa važećim propisima, ali se u praksi pojavljuju problemi. Ne u oblasti zdravstvene zaštite, ali da u oblasti socijalne zaštite ili radnog prava – napominje Marin-Diklić, dodajući kako prava, a djece posebno, ne bi smjela zavisiti od političke volje.
-Nadležni se drže slova zakona i misle da je to dovoljno. Ali nekada zakone treba i mijenjati – zaključuje ona.