Prekrivanje kolica pelenom, kako bi se beba zaštitila od sunčevih zraka, može biti posebno štetna jer one nemaju mogućnost termoregulacije. Čak i ukoliko su kolica u parkiću u delimičnom hladu, prekrivena samo pelenom ili prekrivačem od tankog muslina temperatura može dostići i do 45 °C.
Čak i veoma tanak pokrivač, poput onog od providnog muslina, može dramatično da povisi temperaturu u kolicima i poveća rizik od sindroma iznenadne smrti kod beba.
Švedski istraživači, na čelu sa pedijatrom Svanteom Norgenom, otkrili su da pokrivači od muslina ili ćebe, u velikoj mjeri usporavaju cirkulaciju i stvaraju nepodnošljivu vrućinu.
Oni su testirali svoje tvrdnje i otkrili da je u prekrivenim kolicima koja su ostavljena na suncu temperatura za 15 stepeni više od onih koja nisu pokrivena.
Pored toga što prekrivač stvara ekstremnu vrućinu, jako je teško vidjeti šta beba radi u svakom trenutku.
Roditeljima se preporučuje da ne izvode bebu napolje između 11 i 17 časova i, naravno, da nikada ne prekrivaju kolica.
Ukoliko dijete želite da zaštitite od sunca radije koristite suncobran koji sprečava prodiranje UV zraka i koji će stvoriti senku bez zaustavljanja protoka vazduha. Drugi način je korišćenje malog ventilatora koji se pričvrsti na bebina kolica.
Izvor: Žena blic
BANJALUKA – Zbog prijava osiguranika da im se u službama hitne medicinske …
Univerzitetski klinički centar Republike Srpske sproveo je proceduru javne nabavke za neinvazivno …
Aleksandra Dobrijević, je mlada majka dvije djevojčice, a na Instagramu je znate …
Načelnik opštine Čelinac objavio je 31.jula javni poziv za dodjelu jednokratne novčane …
Pored niže cijene, prednost ovog prenatalnog testa je što se zakazuje online …